Teniss dodas uz reģioniem…
15.07.2014Jau sen esam pieraduši, ka visi galvenie tenisa turnīri norisinās Rīgā vai Jūrmalā. Jā, ko nu tikai par turnīriem! Ļaudis no citām pilsētām tiecas uz galvaspilsētu jaunu iespēju un attīstības meklējumos. Spēlētāji ir tik ļoti pieraduši spēlēt tikai Rīgā, ka pat nemēģina doties uz turnīriem, kas notiek citās pilsētās. Tādēļ, uzsākot spēlēt starptautiskā līmenī, viņiem nav spēļu pieredzes ārpus savas pilsētas pat nacionālā līmenī. Bet tas ir katra cilvēka personīgais lēmums. Taču mēs savu izvēli esam izdarījuši un dodamies Latvijas dienvidrietumu virzienā, kur Baltijas jūras krastā ir kāda pilsēta. Pilsēta, kurā ir piedzimis vējš – Liepāja!
217 km attālumu, kas šķir Rīgu un Liepāju, var pieveikt dažādos veidos. Tās ir 3 stundas, braucot ar automašīnu, 4 stundas ar autobusu, kas no autoostas atiet ik stundu, vai arī iespējams braukt pat ar vilcienu, kurš gan kursē tikai divreiz nedēļā – piektdienās un svētdienās. Ja esat izvēlējušies doties ceļā ar automašīnu, tad pa ceļam varat piestāt pie maizes ceptuves un nobaudīt svaigi ceptu maizi, vai arī vienā nelielā ciemā izbaudīt tikko lasītu ogu svaigumu.
Iebraucot pilsētā, uzmanību uzreiz piesaista savdabīgais apgaismes stabu noformējums ar tajos iekārtajiem izplaukušu margrietiņu podiem, kas uzlabos omu arī tad, ja esat atbraukuši ne īpaši labā noskaņojumā. Braucot tālāk redzama norāde uz lidostu, kurā šogad diemžēl nav veikts neviens regulārais reiss. Iebraucot vēl nedaudz tālāk pilsētā, būs jāšķērso tramvaja sliežu ceļš un uzreiz var redzēt, ka Liepājā ir šaursliežu tramvaja sliežu ceļi (to platums ir 1 m). Atšķirībā no citām tramvaju sistēmām Latvijā (Rīgā, Daugavpilī), kur tiek izmantoti stieņu strāvas uztvērēji, Liepājā kopš 1961. gada tiek izmantoti tradicionālāki pantogrāfi. Un, lai gan Liepājā tramvajs darbojas jau kopš 1899. gada, pašreiz pilsētā ir tikai viens maršruts, tādēļ nav iespējams sajaukt braukšanas virzienus.
Aizbraucot līdz pilsētas centrālajam laukumam, apmetamies viesnīcā, kurā nu jau vairāku paaudžu garumā parasti uzturas tenisisti. Viesnīcai joprojām izdodas saglabāt savu šarmu un stilu, tajā pašā laikā pastāvīgi veicot uzlabojumus. Pilsētā, kurā dzīvo 80 000 iedzīvotāju, ir laba naktsmītņu izvēle, tomēr reti kurš izvēlas apmesties kādā citā viesnīcā. Iepriecina arī tas, ka no viesnīcas līdz tenisa laukumiem var nokļūt arī ejot ar kājām, un, dodoties lēnā solī, tas neaizņems ilgāk par 10–15 minūtēm. Svaigais jūras gaiss un putnu dziesmas jūsu pastaigu vērsīs vēl jaukāku. Taču, ja izlemsiet pastaigai veltīt vēl piecas minūtes un iesiet pa Kūrmājas prospektu, tad nonāksiet visai oriģinālā skulptūru izstādē, kur ir attēloti Liepājas himnas „Pilsētā, kurā piedzimst vējš” tēli – Laivinieks, Vārna, Dzintara latvieši, Telefonists un Cilvēku mežs.
LIEPĀJA – tā ir sporta, glezniecības un mūzikas pilsēta. Liepāja ir bagāta ar kultūras tradīcijām. Šeit atrodas viens no vecākajiem teātriem Latvijā, vienīgais simfoniskais orķestris ārpus Rīgas, leļļu teātris un neskaitāmi kori.
Liepājas Karaostas pilsētiņa, kas aizņem trešdaļu pilsētas teritorijas, ir unikāla un paradoksāla vieta ne tikai Latvijas, bet arī visas pasaules vēstures un arhitektūras kontekstā. Karaostas tēlā labi atainojas militārpersonu elegance un armijas attieksme pret šo vietu.
Karaostas pilsētiņa tika uzbūvēta 19.gs. beigās un 20.gs. sākumā kā Krievijas impērijas karabāze. Padomju laikā Karaostas pilsētiņa bija slēgta teritorija un pat Liepājas iedzīvotāji nevarēja tur iekļūt.
Karaostas pilsētiņā atrodas tādi unikāli objekti kā, piemēram, Ziemeļu mols, manēža, Jūras pasta baložu stacija, Sv. Nikolaja pareizticīgo katedrāle, ziemeļu forti, kā arī Karaostas cietums. Cietuma apmeklētājiem tiek piedāvāta ekskursija, kā arī asāku izjūtu cienītāji var piedalīties realitātes šovā „Aiz restēm” un pavadīt nakti cietuma kamerā. Tāpat tiek piedāvāta iespēja noskatīties filmu „Karaostas pilsētiņa”, pārģērbties dažāda laika militārajos formastērpos un nofotografēties. Visas šīs aktivitātes iespējams veikt no sacensībām brīvajā laikā.
Visu sacensību dienu mēs pavadām Jūrmalas parkā, kur atrodas tenisa laukumi. Ap pusdienlaiku aktuāls kļūst jautājums, ko iesākt ar pusdienošanu? Teiksim atklāti – laukumu tuvumā nav nekādas vietu izvēles. Ir tikai viena kafejnīca, kura atrodies tiešā laukumu tuvumā un, sēžot pie galdiņa, pat var redzēt, kas notiek uz 4.laukuma. Ēdienkartes izvēles daudzveidība ir atkarīga no šefpavāra garastāvokļa, tāpat arī jāņem vērā, ka visi ēdieni tiek gatavoti tikai pēc pasūtījuma pieņemšanas, kas savukārt nozīmē, ka var nākties gaidīt 30–40 minūtes. Šāds variants ne vienmēr ir piemērots tiesnešiem un arī spēlētājiem. Vēl pastāv iespēja pasūtīt pusdienas ar piegādi no visiem zināmās kafejnīcas, un tad jau pēc 50 minūtēm jūsu pasūtījums tiks piegādāts tieši uz tenisa laukumiem. Savukārt vakariņošanas iespējas ir daudz plašākas! Viesnīcas tuvumā esošās kafejnīcas, kā arī pašā viesnīcā esošais restorāns padarīs jūsu vakariņas par lieliskām. Kā desertu speciālists ziņoju, ka to izvēle ir izcila un lieliska! Ja vēlaties ko uzkost arī viesnīcas numurā, tad tuvumā atrodas vairāki pārtikas veikali. Tāpat dienas laikā vai agrā rītā nepalaidiet garām iespēju apmeklēt Liepājas tirgu, kur šajā gadalaikā ogu un dārzeņu izvēle ir nepārspējama. Tur uz jautājumu: ”Vai tās ir mūsu, Latvijas zemenes?” jums atbildēs: „MANAS!!!” Tāds dārzkopju daudzums ir patiešām iespaidīgs. Un arī zemenes ir ļoti gardas!
Darbadienas ir pagājušas ļoti ātri, un, pirms doties mājās, ir jāieiet tūrisma informācijas centrā, lai iegādātos suvenīrus. Un ko es tu redzu … Latvijā ražotu vīnu!!! Godīgi sakot, man nebija īpaša priekšstata par to, ka mūsu valstī tiek ražots vīns, taču nevajag arī aizmirst, ka atrodamies valsts dienvidrietumos, kas rada nepieciešamos apstākļus vīnogu un citu ogu audzēšanai.
Suvenīri ir iegādāti, un mēs sakām paldies Liepājai par viesmīlību un dodamies mājup. Šī rudens sacensību kalendārs mums ir sagatavojis interesantu ģeogrāfisku ceļojumu – vēlreiz apmeklēsim viesmīlīgo Liepāju, kā arī viesosimies unikālajā Ventspilī, vēsturiskajā Valmierā un Latvijas autobūves galvaspilsētā Jelgavā. Teniss beidzot ir sarāvis Rīgas un Jūrmalas ielenkuma loku! Teniss dodas uz reģioniem, un Rīgas spēlētājiem ir pienācis laiks mācīties spēlēt tenisu arī citās Latvijas pilsētās!
Konstantīns Zasjadko (ITF galvenā tiesneša sudraba nozīmīte)