Kalnainā un klusā Kauņa
08.08.2016Kauņa ir otrā lielākā Lietuvas pilsēta, kuru par mājām sauc vairāk nekā 300 tūkstoši iedzīvotāju. Tā atrodas divu upju – Nemūnas un Neres – krastos. Tiek uzskatīts, ka pilsēta izveidota 13. gadsimtā, līdz ar pirmās mūra pils celtniecību, kas tajā laikā bijis lielākais cietoksnis reģionā. Savukārt Lietuvas neatkarības gados no 1920. – 1940. gadam Kauņa bija valsts galvaspilsēta.
Kauņā ērti nokļūt gan ar personīgo auto, gan sabiedriskajiem autobusiem. Rīgu no Kauņas šķir vienīgi 264 km.
Kauņa vienmēr ir bijusi Viļņas konkurente, ja arī tā ir mazāka par galvaspilsētu, tad apskates objektu ziņā, tās noteikti ir vienlīdzīgas. Tai piemīt visai interesanta, daudzveidīga identitāte.
Viskrāšņāk Kauņas burvība atklājas Laisves alejā (tulkojumā: Brīvības alejā). Tā ir 1621 metrus gara gājēju iela, kura izveidota 1874. gadā. Laika gaitā iela kļuvusi par pilsētas komerciālo un kultūras centru. Mūsdienās iela ir lieliska pastaigu vieta ar daudzām kafejnīcām, restorāniem un veikaliem, kā arī tā ir vienīgā nesmēķētāju aleja Eiropā. Ielas galā ieraugāma balti mirdzoša, grezna baznīca neobizantiešu stilā. Uzkāpjot pa baznīcas kāpnēm, paveras gleznais skats uz aleju visas tās garumā, īpaši lieliska panorāma ir diennakts tumšajās stundās, kad aleja izgaismota daudzkrāsainām gaismām.
Vissenākā Kauņas pilsētas daļa saglabājusies pie Neres ieteces Nemunā, vēsturiskās Kauņas pils rajonā. Kauņas pils celta 14. gadsimtā senā ciema vietā, tā bija pirmā mūra pils Lietuvā. Tai piemīt cilindrisks tornis, kura veidolā saspēlējas rudi ķieģeli un melns, mirdzošs stikls. Uz torņa jumta plīvo Kauņas karogs, tajā attēlots pilsētas simbols – taurs, kas apzīmē spēku un varenību. Turpat Sateces parkā jeb Kauņas sirdī var redzēt, kā satiekas Nemunas un Neres upe.
Nonākot slavenajā Kauņas Rātslaukumā, var redzēt krāšņo, balto Rātsnamu, kas nelīdzinās nevienam citam Rātsnamam visā Eiropā un kura tornis tiecas pret debesīm vairāk nekā 50 m augstumā, sacenšoties ar Kauņas baznīcu torņiem. Rātsnamā atrodas Laulību pils, to izvēlas līgava un līgavainis, kuri nevēlas laulāties baznīcā, un pat katoliskajā Lietuvā tādu ir ne mazums. Rātslaukuma apkārtnē ir daudz restorānu, kur vecpilsētas noslēpumainajā atmosfērā var baudīt lietuviešu virtuves nacionālos ēdienus.
Pavadot trīs dienas Kauņas pilsētā, par sevi tā atstāja ļoti patīkamu iespaidu. Tā ir mierīga, samērā klusa, bet ar savu identitāti un raksturu. Šeit var smelties iedvesmu, patīkami atpūsties un gūt pozitīvu emociju bagātību!
Elīna Prokopenko (B kategorijas tiesnese)